Par jogu

Kādos gadījumos ar jogu nav ieteicams nodarboties?

Joga apvieno sevī gan fiziskā, gan garīga rakstura prakses. Pēdējā laikā, tā ir kļuvusi ļoti populāra Eiropas valstīs un tiek pasniegta, ka atveseļojošo vingrinājumu sistēma, bet garīgā prakse tiek novirzīta otrajā plānā. Ja jūs esat sācis domāt, par jogas nodarbībām, tad jums vajag apsvērt visus par un pret. Neskatoties uz to, ka nodarbošanās ar jogu sniedz daudz labuma, šai senajai praksei ir arī daudz kontrindikāciju. Ja jūs esat jauns un jums ar veselību viss ir kārtībā, tad jūs droši varat doties uz jogas nodarbībām, bez ārsta konsultācijas. Bet, ja jums ir problēmas ar veselību, tad gaidīta uzlabojuma vietā, var sākties vēl lielākas problēmas, to nevar teikt par visu jogu kopumā, bet par atsevišķām asanam. Kaut gan, daudzu slimību gadījumā, nodarboties ar jogu ir kategoriski aizliegts.

Ja mēs jogu apskatām kā fizisko vingrinājumu kompleksu, tad pieejai ir jābūt ļoti uzmanīgai. Tas nozīmē, ka jūs varat nodarīt sev pāri, ja neievērosiet visus noteikumus un priekšrakstus. Pirms jogas nodarbību apmeklēšanas, jāpārliecinās, ka jums nav iemeslu, lai to nedarītu. Kā jau mēs minējām, jogas nodarbības var sniegt daudz labuma, bet tomēr ir gadījumi, kad nodarboties ar to ir aizliegts.

Kādos gadījumos ar jogu nodarboties nedrīkst:

 • Kopējais smagais stāvoklis, kad nekādas kustības praktiski nav iespējamas, jo padarīs stāvokli vēl sliktāku
 • Psihiskās dabas traucējumi
 • Sirds slimības
 • Asins slimības
 • Kustību – balsta aparāta infekcijas slimības
 • Smagu galvaskausa traumu gadījumā
 • Mugurkaula bojājumi
 • Smagas ķermeņa izmaiņu gadījumā
 • Ļaundabīgie audzēji

Bet, gribas vajag pateikt, ka pat tajos gadījumos, kuri šeit ir nosaukti, nodarbošanās ar jogu var sniegt pozitīvu efektu, tikai nodarboties ar to vajag pieredzējuša instruktora uzraudzībā un vēlams individuāli.

Kādos gadījumos nodarbības uz laiku ir jāpārtrauc:

 • Ja jūs sistemātiski lietojat lielu zāļu daudzumu.
 • Hronisku slimību saasināšanās.
 • Pēcoperācijas periodā.
 • Smags fizisks nogurums.
 • Pārkaršanas vai atdzišana.
 • Ja ķermeņa temperatūra ir augstāka par 37 vai zemāka par 36,2 grādiem.
 • Ja nodarbojaties ar profesionālo sportu vai jums ir liels sporta nodarbību apjoms.
 • Pilns kuņģis.
 • Ja jums ir dziļas masāžas kurss.
 • Došanās uz tvaika pirti vai saunu ir pieļaujama ne ātrāk par 6 – 8 stundām, pēc asanu izpildīšanas, vai stundu pirms tam.

Adaptētās nodarbības ir iespējamas šādos gadījumos:

 • Menstruācijas. Šajā periodā nodarbībām ir jābūt vēl vairāk saudzējošām, ir aizliegtas visas spēka un “stāvošās”
 • pozas, liekšanās atpakaļ.
 • Grūtniecība. Nodarbību laikā īpaša uzmanība tiek pievērsta elpošanas vingrinājumiem, vingrinājumiem, kuri palīdz atslābināt ķermeni, it īpaši vēdera muskuļus un dzemdi.
 • Varikoza vēnu paplašināšanās. Šajā gadījumā nav ieteicamas pozas, kurās ir jānotur līdzsvars uz vienas vai uz abām kājām.
 • Problēmas ar gremošanas orgāniem. Ja jums ir kuņģa čūla vai citas slimības, tad nedrīkst izpildīt konkrētas asanas, par kurām jums izstāstīs instruktors.

Dzert vai nedzert ūdeni jogas nodarbību laikā?

Runājot par ūdeni, jāsaka, ka tīrs ūdens ir ļoti noderīgs mūsu organismam un tā trūkums, var radīt daudz problēmu. Valda uzskats, ka dienas laikā vajag izdzert 2 litrus ūdens, jāsaka, ka tas nav īpaši pareizs. Aukstajā laika periodā vajag izdzert tādu ūdens apjomu, kurš ir vienāds ar 30 mililitriem ūdens, kuri ir sareizināti ar jūsu ķermeņa masu. Karstajā laika periodā, mazliet vairāk, 40 mililitri sareizināti ar jūsu ķermeņa masu.

Ūdens lietošana jogas nodarbību laikā

Organisms ūdeni uzsūc samērā ātri, tāpēc ka tas no kuņģa uzreiz nonāk zarnu traktā, tāpēc, 5 – 10 min pirms jogas nodarbībām, jūs varat izdzert glāzi ūdens, bet ne vairāk. Liels daudzums izdzertā ūdens izraisīs ķīmiskās un fiziskās izmaiņas asinīs, kuras organisms gribēs atjaunot, izvadot lieko šķidrumu caur urīna izvadsistēmu. Citiem vārdiem sakot, jūsu urīnpūslis būs pilns un jums gribēsies uz tualeti.

Nodarbību laikā, ūdeni labāk nedzert, bet ja ļoti gribas, tie varētu būt tikai daži malki. Tādos gadījumos ūdens nāks par labu, jo atūdeņošanās gadījumā, asinis paliek biezākas un tas traucē normālai vielmaiņai un kā sekas, mēs varam sajust darba spēju pazemināšanos. Ir asanas, pirms kurām dzert nav ieteicams, kuras tieši tās ir, pajautājiet savam instruktoram.

Pēc nodarbībām droši varat dzert ūdeni, tikai dzeriet to nelieliem malkiem un ne vairāk par vienu glāzi. Ja ir vēlēšanās, varat iedzer zaļo vai balto tēju, lai ātrāk atjaunotu spēkus.

4 vispopulārākie mīti par jogu

Mūsdienās par jogu ir izveidojies daudz mītu, vispopulārākie no tiem ir:

 • Joga ir paredzēta tikai lokaniem cilvēkiem
 • Joga vairāk ir domāta sievietēm.
 • Joga ir paredzēta gados jaunākiem cilvēkiem.
 • Nodarbojieties ar jogu, slodze nav nopietna un salīdzinot ar fitnesu ātri vien apniks.

Mēģināsim pēc kārtas tikt skaidrībā.

Joga ir paredzēta tikai lokaniem cilvēkiem

Tas ir 100% mīts, kaut gan īstenībā joga ļoti asociējas ar lokanību, bet tas ir mūsu iedomās, piemēram, Indijā viss ir citādāk. Jā, tā tas tiešām ir, daži jogi un ne tikai sievietes, attīsta īstu akrobātisku lokanību, bet mēs nerunājam pat tiem, kam jau it no dabas dots talants, bet parastiem cilvēkiem, kuri ir manāmi attīstījuši lokanību, sākot nodarboties ar jogu.

Ja mēs salīdzinām vārdus “joga” un “lokanība”, tad tie tik tiešām ir saderīgi, nu bet vārdiem “joga” un “gulēšana uz naglām”, vispār nav nekā kopēja. Nevienā no oriģinālajiem traktātiem neiet runa par jogu un lokanību, visos tiek runāts par to, ka cītīga un intensīva darba rezultātā vai iegūt daudz dažādu sasniegumu, sākot jau ar atbrīvošanos no dažādām slimībām, sasniedzot kontroli pār prātu un nobeidzot ar fantastiskajām “Siddhām”, tas ir pārdabiskām spējām.

Ir iespējams, ka jēdziens joga un lokanība ir parādījies mūsdienās, jo tagad, ļoti liels akcents tiek likts uz fizisko attīstību, nevis uz garīgo attīstību, lai panāktu lokanību, tiek izmantoti vingrošanas, baleta un cirka tehnikas, tas viss ir agresīva lokanības attīstīšana.

Ja jūs nodarbojaties ar jogu, jūsu lokanība pieaugs. To der atcerēties visiem jebkurā vecumā, kuri taisās iet nodarboties ar jogu. Lai sāktu nodarboties ar jogu, nav vajadzīga nekāda iepriekšējā sagatavotība, var sākt ar jebkuru fizisko sagatavotību, pat ja ir bijušas traumas.

Joga vairāk ir domāta sievietēm

Fakts ir tāds, ka mūsdienās ar jogu nodarbojas 90% sieviešu. Kāpēc? Tāpēc, ka sievietēm ir vairāk brīvā laika, joga tiek pozicionēta kā vingrošana sievietēm, sieviete vairāk seko līdzi savam izskatam, biežāk interesējas par ezotēriku un garīgo attīstību.

Bet arī vīrietim joga var piedāvāt ļoti daudz. der atcerēties, ka līdz 20. gadsimta sākumam ar jogu nodarbojās, galvenokārt, vīrieši. Pat mūsdienās, Indijā, nav pieņemts, ka ar jogu nodarbojas sievietes, viņas izjūt lielu pretestību gan no ģimenes, gan no sabiedrības puses.

Nodarbošanās ar jogu attīsta fizisko spēku un izturību, intelektu, gribasspēku, ļauj kļūt aktīvākam un veiksmīgākam, nodarbošanās ar jogu uzlabo vīrišķo veselību, novērš hroniskas vīriešu saslimšanas.

Joga ir paredzēta gados jaunākiem cilvēkiem

Mūsdienās tas tā nav. Daudzas sievietes un vīrieši tikai 40 gados sāk interesēties par jogu, sāk ar to nodarboties un iegūst fantastiskus rezultātus. Ja mēs lasām literatūru par jogu, tad nevienā rakstā nevaram sastapt kaut vienu ierobežojumu, saistītu ar vecumu. Daudzi jogas skolotāji uzsver, ka joga ir domāta visu vecumu cilvēkiem, tikai vajag pareizi un regulāri nodarboties.

Nodarbošanās ar jogu ātri apniks un nedod pietiekamu slodzi

Patiesībā, tāds priekšstats par jogu var rasties tikai tādam cilvēkam, kurš ir maz pazīstams ar jogas treniņa tehnoloģijām. Pietiks ar to, ja pateikšu, ka jogas arsenālā ir aptuveni 1080 vingrinājumu un 108 no tiem ir ļoti svarīgi. Tagad, salīdziniet ar to, tehniku skaitu, kuras cilvēks izmanto sporta zālē, to nav vairāk par 20 – 30, pat ja jūs vērsīsieties pēc padoma pie speciālistiem. Rodas jautājums, vai joga var apnikt? Ja jūs esat aizgājuši uz nodarbību un jums likās garlaicīgi, aizejiet uz nodarbībām pie citiem pasniedzējiem un jūs noteikti atradīsiet cilvēku un viņa jogas pasniegšanas veidu, kurš būs tīkams jūsu sirdij.

Ja runājam par slodzi, tad arī šeit viss ir kārtībā, jo pastāv ne jau tikai klasiskā joga, pastāv arī tādi jogas veidi, kuri būs spējīgi likt pamatīgi iesvīst pat trenētam cilvēkam. Fiziskie vingrinājumi jogā, tas ir pirmais līmenis, ar kuru jūs saskaraties, ar laiku jūs sastapsieties gan ar enerģētisko, gan ar mentālo līmeni un tad nodarboties kļūs vēl interesantāk.

Par jogu. Praktiski padomi

Nodarbojoties ar jogu jūs neiegūsiet acumirklīgus rezultātus, toties tā iedarbina dabiskos pašregulācijas procesus mūsu organismā. Joga dod noturīgus rezultātus un atrisina daudzas problēmas, kuras ir saistītas ar veselību.

Mīts vai nav mīts par jogu

Lai nodarbotos ar jogu, vajag būt veģetārietim. Tas ir mīts.

Joga neko nepieprasa un neko neuzspiež, tā tikai iesaka, tajā skaitā arī to, ko labāk ēst. Šīs rekomendācijas ļaus ātrāk sasniegt zināmus panākumus un palielinās nodarbību efektivitāti.

Joga ir reliģija. Tas ir mīts.

Tā nav reliģijas sistēma, bet gan garīgā sistēma. Jogā nepakļaujas kādai augstākai būtnei, joga mērķis ir palīdzēt cilvēkiem pilnveidoties un panākt harmoniju pašiem ar sevi.

Ar jogu var nodarboties jebkurā vecumā un to var sākt darīt arī jebkurā vecumā. Jā, tā ir patiesība.

Pats galvenais ir atcerēties, ka vajag pakāpeniski palielināt slodzi un vingrojumu sarežģītību. Visus vingrinājumus jāpilda lēnām, nedrīkst steigties. Jums vajag justies ērti, necentieties uzreiz izpildīt sarežģītas asānas, jo neveiksmes un traumas var laupīt jums jebkuru patiku nodarboties ar jogu. Nesteidzieties, ar laiku jums viss sanāks.

Vajag būt lokanam, lai varētu nodarboties ar jogu. Tas ir mīts.

Tad, kad jūs ieraudzīsiet, uz ko ir spējīgs instruktors, kurš pasniedz jogu, jūs varat nolemt, ka tas nav priekš jums. Tā tas nav. Lokanība jogā nav galvenais. Galvenais jogas mērķis ir pilnveidoties un būt saskaņā ar sevi. Regulāri praktizējot jogu, jūs ar laiku kļūsiet lokanāks, tieši tik, cik atļauj to jūsu ķermenis. Pilnveidoties var katrs no mums, neatkarīgi no vecuma, lokanības un veselības.

Joga neder padzīvojušiem cilvēkiem. Tas ir mīts.

Sākt nodarboties ar jogu var jebkurā vecumā. Tas ir daudz veselīgāk, nekā zvilnēt uz dīvāna un skatīties televizoru. Beļģijas karaliene, 84 gadu vecumā, varēja apgūt jogu un stāvēt uz galvas, tātad arī jūs to varat.

Pateicoties jogas nodarbībām, cilvēki izskatās jaunāki. Tā ir patiesība.

Jebkurš vesels cilvēks, kuram ir skaista stāja, izskatās daudz jaunāks, neatkarīgi no tā, ar kādu sporta veidu viņš nodarbojas. Joga palīdz sameklēt harmoniju savā dvēselē, priecāties par dzīvi.

Joga uzlabo seksuālo dzīvi. Tā ir patiesība.

Joga palīdz nostiprināt mazā iegurņa muskuļus, māca tos kontrolēt. Joga palīdz atbrīvoties no ķermeņa saspringuma un nevajadzīgā muskuļu stīvuma, tā palīdz atslābināties un atbrīvoties no ikdienas stresa. Vingrojumi noskaņos ķermeni un smadzenes uz sajūtu gūšanu.

Padomi tiem, kuri grib sevi sakārtot:

 • Aizmirstiet par liftu. Nokāpiet lejā un kāpiet augšā tikai pa kāpnēm.
 • Vairāk staigājiet kājām.
 • Katru rītu veiciet vienkāršu vingrošanu.
 • Ja jums ir piemājas zemes gabals, aktīvi rosieties tajā, bet ja jums tāda nav, tad palīdziet saviem radiniekiem vai draugiem, kuriem tāds ir.
 • Nodarbojieties ar atveseļojošām praksēm.
 • Darbā regulāri sarīkojiet īsas fiziskās nodarbības, pietupieties, uzkāpiet un nokāpiet pa kāpnēm, paelpojiet svaigu gaisu.
 • Pēc iespējas mazāk izmantojiet transportu, gan sabiedrisko, gan personīgo.
 • Ejiet kontrastdušā.
 • Sāciet ēst pareizi. Atsakieties no trekniem, saldiem un miltu ēdieniem.
 • Ēdienu vairāk vāriet, sautējiet, tvaicējiet.
 • Atsakieties no ātrajām ēstuvēm un pusfabrikātiem, kā arī no gāzētiem dzērieniem, čipsiem un citiem tamlīdzīgiem ēdieniem. Pēc iespējas mazāk lietojiet majonēzi, desas, pelmeņus u.tml. produktus.
 • Ēdiet vairāk zaļumus, augļus, dārzeņus, liesās olbaltumvielas – biezpienu, gaļu, zivis.
 • Izdzeriet katru dienu aptuveni 2 litrus ūdens.
 • Izdzeriet glāzi ūdens 30 minūtes pirms ēšanas.
 • Atceliet tējas un kafijas dzeršanu uzreiz pēc ēdienreizes. Dzeriet ēdienreižu starplaikos, bez uzkodām.
 • Nelietojiet alkoholu, ja lietojat, tad ne biežāk kā vienu reizi mēnesī.
 • Nelietojiet nekādas uzkodas ēdienreižu starplaikos.
 • Beidziet ēst trīs stundas pirms došanās gulēt, pirms gulēšanas var izdzert glāzi netrekna kefīra.
 • Ievērojiet dienas režīmu. Ejiet gulēt ne vēlāk par 22 – 23, bet celieties no 5 – 6 – 7. Visas problēmas sākas ar režīma neievērošanu.

Interesanti fakti par jogu

Vai jūs zināt, ka…

 • Ar jogu cilvēki ir pazīstami vairāk nekā 5 tūkstošus gadu, par to liecina arheoloģiskie izrakumi Indijas pilsētās. Zinātnieki ir atraduši zīmogus, uz kuriem ir attēlotas senās dievības jogas pozās, tieši tas arī ļauj domāt, ka jogas nodarbības ir parādījušās ļoti sen, aptuveni 3. gadsimtā, pirms mūsu ēras.
 • Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka ar jogu nodarbojās ne tikai Indijā, bet to darīja arī senās civilizācijas Latīņamerikā.
 • Daudziem cilvēkiem joga ir profesija, dzīves veids un eksistēšanas pamats.
  Nodarbojoties ar jogu, jūs gūstat vismazāk traumu, salīdzinājumā ar citiem fitnesa veidiem. Sākt nodarboties ar jogu var jebkurā vecumā, pat ja jūs pirms tam neko tamlīdzīgu neesat darījuši. Galvenais, ir izvēlēties pieredzējušu pasniedzēju, kurš jums palīdzēs pareizi izprast asanas un sastādīs jums piemērotu, jogas vingrinājumu kompleksu.
 • Ir pierādīts, ka nodarbošanās ar jogu ir ieteicama arī bērniņa gaidīšanas laikā, tikai pirms tam, jums obligāti vajag konsultēties ar ārstu, un ja ārsts neredz nekādus iemeslus, kuri varētu traucēt to darīt, jūs varat turpināt iesāktās nodarbības. Ja topošā māmiņa nodarbojas ar jogu, tad dzemdības viņai norit daudz vieglāk.
 • Joga palīdz pārvarēt stresu un atbrīvoties no tā. Koncentrēšanās uz elpošanu un pareiza asanas izpildīšana, atbrīvo prātu un ļauj atbrīvoties no nepatīkamajām domām, pozitīvi ir tas, ka šis efekts saglabājas arī pēc nodarbībām.
 • Ar jogas vingrinājumu palīdzību var nostiprināt muskulatūru un uzlabot stāju. Tas nāks par labu jūsu veselībai, jo neskaitāmi daudz slimību ir saistīts tieši ar mugurkaula problēmām, kā arī ļaus jums izskatīties daudz pievilcīgāk pretēja dzimuma acīs.
 • Regulāras nodarbības ar jogu palīdzēs jums atbrīvoties no bezmiega un tā cēloņiem. Jūs iemācīsieties atslābināties un pilnvērtīgi atpūsties, pat tādos gadījumos, ja jums nepietiek laika, lai labi izgulētos (tas ir izņēmuma gadījumos, jo izgulēties ir ļoti svarīgi).
 • Jogas vingrinājumu komplekss, svara zaudēšanai, kopā ar veselīgu un noderīgu ēdienu ļaus jums atbrīvoties no liekajiem kilogramiem uz visiem laikiem. Jāsaka, ka ēdienkartes “inventarizācija” notiek dabīgā veidā, it kā pati no sevis, jums vienkārši vairs negribas lietot treknu ēdienu, kuņģim “smagus” produktus. Tāpēc, ļoti daudzi cilvēki, kuri nodarbojas ar jogu ir veģetārieši vai arī laika gaitā par tādiem kļūst, bet tas nav galvenais nosacījums, lai nodarbotos ar jogu, jūs varat joprojām turpināt lietot gaļas produktus.
 • Jogas vingrinājumi, kuri ir paredzēti koordinācijas un līdzsvara uzlabošanai būs ļoti noderīgi jums ikdienas dzīvē – jūs varēsiet daudz labāk “savākties”, jums uzlabosies stāja, izmainīsies gaita, jūs kļūsiet graciozāks.
 • Nodarbošanās ar jogu, nostiprina muskuļus un paaugstina to tonusu, tas nozīmē, ka jūs mazāk nogursiet un kļūsiet daudz izturīgāks.
 • Ir pierādīts, ka joga var aizstāt daudzu zāļu iedarbību un atbrīvoties no hroniskām sāpēm gan mugurā, gan locītavās. Atšķirībā no daudziem pretsāpju līdzekļiem, joga neizraisa atkarību un ir nekaitīga veselībai.
 • Kardiologi iesaka jogu, kā lielisku līdzekli sirds muskuļu nostiprināšanai un kā lielisku papildinājumu fitnesa vingrojumiem. Jogai ir vēl viena lieliska īpašībā, tā paaugstina imunitāti.
 • Pateicoties pastiprinātai skābekļa cirkulācijai audos , gremošanas orgānos un mazā iegurņa orgānos, nodarbojoties ar jogu var izvairīties un atbrīvoties no dažādām slimībām, piemēram no gastrīta vai ģinekoloģiskajām slimībām.
 • Nodarbošanās ar jogu novērš osteoporozi, uzlabo koncentrēšanās spējas un atmiņu, spēju labāk uztvert jaunu informāciju, sniedz mundrumu un enerģiju visai dienai.
 • Pat, vissarežģītākās asanas jogā ir iespējams iemācīties un izpildīt, ja jūs nodarbojaties ar jogu regulāri un pat tad, ja jūs to esat iesācis darīt pavisam nesen.
 • Nodarbojoties ar jogu, jūs paplašināt savu draugu loku, kuriem ir tieši tādas pašas intereses kā jums, mācaties lietderīgi pavadīt savu laiku kopā ar draugiem.
 • Joga – tas ir pirmais solis harmonijas iegūšanā pašam ar sevi un apkārtējiem cilvēkiem, ar apkārtējo telpu, tas ir pilnībā jauns dzīves veids, kurš izmainīs jūsu iekšējo pasauli uz labāko pusi.

Kas ir joga?

Pat daudzi, kas paši regulāri nodarbojas ar jogu, bieži vien nezina neko par jogas patieso nozīmi. Joga nav tikai fiziska sevis attīstīšana, tas ir daudz plašāks jēdziens, kas sevī ietver vairākas sistēmas un veidus. Tā ir vesela filozofija, kas izveidojusies vairāku tūkstošu gadu garumā un ko ir ietekmējuši dažādi reliģiskie uzskati un garīgo līderu atziņas.

Vārds „joga” nozīmē „apvienot” jeb „savienot”, jo pēc pamata būtības joga ir gan fiziskā ķermeņa, gan prāta atbrīvošana un saplūšana ar dievišķo jeb visumu. Tas ir veids, kā panākt, ka cilvēks nonāk harmonijā ar sevi, attīstot gan ķermeni, gan garu (domu spēku, intelektu utt.). Ja cilvēks spēj kontrolēt sevi visos minētajos līmeņos, viņš kļūst spēcīgs un apgarots. Cilvēks spēj savā dzīvē panākt visu, ko vien vēlas, ir tikai jāattīsta spēja pozitīvi domāt, tādējādi veicinot panākumus. Ar pozitīvu domāšanu ir iespējams uzveikt slimības, neveiksmes un visu citu negatīvo, ar ko nākas sastapties mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā.

Kaut gan joga ir tūkstošiem gadu veca un laika gaitā tā ir pierakstīta gan hinduistu svētajos rakstos, gan dažādu garīgo līderu sarakstītās grāmatā un citos literatūras avotos, tās nav tikai zināšanas. Joga ir cilvēka apziņas stāvoklis. Ja cilvēki nenodarbojas ar jogu garīgā līmenī, tā ir vienkārša vingrošana vai atpūta, nevis saplūšana ar visumu. Vingrošana un citas fiziskās un garīgās aktivitātes, kas kopumā tiek dēvētas par jogu, ir tikai jogas instrumenti, kā nonākt līdz šai minētajai saplūšanai ar visumu.

Vēl mūsdienu sabiedrībā pastāv maldīgs priekšstats, ka joga ir tiešā veidā saistīta ar hinduismu un ir viens no šīs reliģijas praktizēšanas veidiem, līdzīgi kā lūgšanās kristiešiem. Tiesa, joga ir cēlusies no ziemeļu Indijas hinduistu askētiskā dzīvesveida un daudzi elementi no tā ir saglabājušies līdz mūsdienām, bet joga nesludina hinduismu vai kādu citu reliģiju, turklāt jogu lielā mērā ir ietekmējuši arī dažādu budisma elementi. Nav jābūt hinduistam, lai nodarbotos ar jogu.

Mūsdienās jogai ir ļoti daudz stilu un veidu. Kopumā visu jogu var iedalīt klasiskajā jogā un jogas atzaros, kas veidojušies pēdējo gadsimtu laikā. Pie klasiskās jogas pieskaitāma Hatha joga, Radža joga, Karma Joga, Bhakti joga un Jnana joga. Šie jogas veidi pamatā ir dažādi jogas instrumenti, kā nonākt līdz garīgajai apskaidrībai un saplūšanai ar visumu. Hatha joga ir tas, ko vairums saprot ar jogu kopumā, proti, fiziskās veselības un formas uzlabošana ar vingrinājumu, pareizas elpošanas un meditācijas palīdzību. Radža joga attīsta garīgumu un intelektu. Tā ir vairāk teorētiska mācība. Karma joga arī ir garīga mācība, bet tā galvenokārt fokusējas uz mīlestību pret citiem un savas sirdsapziņas attīrīšanu. Bhakti joga ir nodošanās augstākam spēkam un Jnana joga ir intelektuālās evolūcijas piegājiens.

Parasti, lai pilnībā izprastu, kas ir joga un saplūšana ar visumu, ir jānodarbojas ar vairākiem jogas pamata veidiem. Tikai teorija par to, kas ir joga vai arī tikai jogas praktizēšana bez padziļinātām zināšanām neko daudz nedos. To, kas ir joga patiesībā spēj saprast tikai tie, kas ar to nodarbojas.

Mūsdienās ar jogu var nodarboties ļoti daudzās jogas studijās vai pat SPA centros un fitnesa centros, bet ir svarīgi, lai jogas instruktors tiešām būtu zinošs un pārzinātu gan jogas pamata ideoloģiju, gan vairākus tās veidus.