Joga

Kāpēc ar jogu vajag nodarboties arī mājas?

Cilvēku, pirmā saskarsme ar jogu ir ļoti dažāda – vieni to mēģina iepazīt nodarbībās, kopā ar instruktoru, citi to mēģina apgūt mājās lasot grāmatas vai skatoties video. Vai var nosaukt šos mēģinājumus , iepazīt jogu, par nopietnu praksi? No vienas puses, varam teikt ka, kā. Viss, ko mēs darām šajā ceļā ir mūsu prakse. Ja skatāmies no otras puses, tad jāsaka, ka iesācējam, pašam ir grūti izveidot tādas nodarbības, kuras atbilstu viņa ķermeņa vajadzībām un nestu maksimālu daudzumu labuma.

Jogas nodarbību laikā liela slodzi izjūt gan visi muskuļi, gan visas locītavas. Tikai tad, ja jūsu mugurkauls atrodas pareizajā stāvoklī un ja jūs pareizi elpojat asanas laikā, joga jums var sniegt maksimālu labumu, ja tas tā nav, tad tā var nodarīt jums pāri. Tieši tāpēc, sāt nodarboties ar jogu, vajadzētu pieredzējuša instruktora klātbūtnē, kurš kontrolēs notiekošo un palīdzēs pārvarēt pirmās grūtības. Turklāt, mācoties mājās no grāmatām un diskiem, jūs esat ierobežoti asanu izvēlē un neesat spējīgi izprast to secību. Tad, kad jūs nodarbojaties grupā, jums ir daudz lielākas izredzes izmēģināt kaut ko jaunu un interesantu, uzlādēties ar grupas enerģiju, iedvesmoties no instruktora, kā arī uzdot viņam jautājumus, palūgt individuālo konsultāciju.

Tad kāpēc vajag ar jogu nodarboties mājās?

Tāpēc, ka nodarbojoties ar jogu mājās, jūs pārstāsiet būt atkarīgs no kluba darba laika un instruktora. Jūs varēsiet nodarboties tik ilgi, cik gribat un izvēlēties laiku, kad gribat, jūs to varēsiet darīt uz paklājiņa un bez paklājiņa, gan klusumā, gan ar mūziku. Kādā noteiktā pozā, jūs varēsiet aizkavēties ilgāk, bet to, kura nesanāk, atkārtot vairākas reizes. Vēl viens liels pluss nodarbībām mājās – neviens nenovērš jūsu uzmanību un tāpēc ir iespēja vēl dziļāk iegrimt asanās un elpošanas tehnikās, labāk sajust jogas efektu.

Lai sāktu nodarboties ar jogu patstāvīgi, vajag tam būt gatavam un kad tas notiks, paredzēt nav iespējams. Vieni, jau pēc dažām jogas nodarbībām jūtas par sevi pārliecināti un ir spējīgi ar to nodarboties patstāvīgi, bet citiem, ir vajadzīgi vairāki gadi. Šajā gadījumā, tikai jūs pats varat orientēties pēc savām sajūtām un noteikt īsto laiku, neviens instruktors, nav spējīgs jums palīdzēt atrast atbildes uz šo jautājumu.

Padomi iesācējiem

Pamēģiniet mājās atkārtot to, ko darījāt jogas nodarbībās, tikai neatkārtojiet visu mats matā, ko darījāt ar instruktoru, mēģiniet to visu padarīt sev vēl vairāk piemērotu, izturieties pret procesu radoši.

Centieties, savas nodarbības, padarīt daudzveidīgākas, attīstiet savu kustīgumu. Izpildiet asanas stāvus, sēdus, guļus uz vēdera, uz muguras, apgrieztās. Iesācējiem, akcentu vajadzētu vairāk likt uz pozām stāvus, iemācīties tajās noturēt līdzsvaru. Tādas pozas lieliski nostiprina kustību – balsta aparātu un sagatavo daudz lielākai slodzei.

Nodarbību laikā varat izmantot arī elpošanas vingrinājumus: pirmajā dienas pusē tādus, kuri palīdzēs pamosties, vakarā tādus, kuri palīdzēs nomierināties.

Nodarbības beigās ir svarīgi harmonizēt enerģijas plūsmu

Bet pats galvenais, atcerieties, ka joga nav sports, nav skriešana pēc rezultātiem. Nav svarīgi tas, cik sarežģītas asanas jūs izpildāt, svarīgi ir tas, vai jums tas patīk un vai jūs gūstat baudu no tā ko darāt. Svarīgi ir ieklausīties sevī, savā ķermenī, domās un emocijās, censties izpildīt asanas pēc iespējas pareizāk un priecāties par to.