Joga

Joga bērniem: par un pret

Par jogu pieaugušajiem cilvēkiem ir uzrakstīts daudz rakstu, apsvērti visi par un pret. Par jogu bērniem jūs tik daudz rakstu nesameklēsiet, jo tai tomēr tiek veltīts mazāk uzmanības. Bet, jogu bērniem var uzskatīt par atsevišķu virzienu un lai darbotos tajā it vajadzīga īpaša pieeja , pamatīgas zināšanas gan pediatrijā, gan fizioloģiskajā bērnu attīstībā. Daudzi vecāki, pret jogu bērniem, izturas īpaši uzmanīgi, bet daudzi to uzskata par nevajadzīgu, tāpēc ka jaunajam organismam, pēc viņu, ir vajadzīgas daudz maigākas metodes un ka nodarboties ar jogu, bērniem ir par agru. Bet ir satopami ari tādi vecāki, kur mīlestību pret jogu, bērniem mēģina iemācīt jau no autiņu vecuma. Mēģināsim, šajā raksta, apsvērt visus par un pret, saprast, vai bērniem ir vēlams nodarboties ar jogu.

No kāda vecuma vajadzētu sākt nodarboties ar jogu?

Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav. Britu zinātnieki apgalvo, ka ar jogas nodarbībām vajadzētu pagaidīt līdz 11 – 12 gadiem, tas ir līdz vecumam, kad bērns varēs apzināti un nopietni sākt iepazīt jogas pasauli. Indiešu zinātnieki, iesaka sagaidīt trīs gadu vecumu un droši bērnu atdot ašramā uz 18 gadiem, tad 21. gadā no viņa būs sanācis īsts jogs. Amerikas Savienotajās Valstīs ir izveidota metode, kura saucas YogaKids – tā ir speciāla metode, ar kuras palīdzību bērniem māca jogu. Turklāt, šī metode ir domāta ne tikai bērnu organisma attīstīšanai, bet arī īpašu bērnu, ar iedzimtām slimībām, ārstēšanai. YogaKids piedāvā nodarbības bērniem vecumā no 4 līdz 7 gadiem un no 3 līdz 4 gadiem sagatavošanās grupā. YogaKids metode, tieši tāpat kā Ajengāra joga, paredz lielu daudzumu asanu, kuras tiek izpildītas ar siksnu un bloku palīdzību, kā arī bez tiem. Nodarbību laikā pilda ne tikai asanas, bet arī vienkāršus elpošanas vingrinājumus. Galvenā atšķirība ir nevis vingrojumu programmā, bet pasniegšanas veidā – visas asanas tiek pasniegtas rotaļu formā.

Pozitīvā jogas bērniem puse

Kā, jebkuri citi fiziskie vingrinājumi arī joga ir ļoti labs veids kā uzlabot bērna fizisko formu, novērst viņa uzmanību no datora un citiem modernajiem gadžetiem. Joga labi iedarbojas uz imunitāti, palīdz ātrāk tikt galā ar saaukstēšanās slimībām, nostiprina mugurkaula muskuļus, palīdz likvidēt pirmās skoliozes pazīmes.

Bet, joga veicina ne tikai bērna fizisko attīstību, bet arī palīdz bērnam daudz labāk attīstīties psihiski – māca bērnu koncentrēt uzmanību konkrētu uzdevumu risināšanai, atbrīvo no dusmām un aizkaitinājuma un tas, savukārt, ļoti labvēlīgi iespaido nemierīgus bērnus, kā arī pusaudžus, kuriem ir smagi raksturi.

Negatīvās jogas bērniem puses

Joga bērniem, tieši tāpat, kā visas pārējās jogas, nav piemērota ikvienam bez izņēmuma. Ja ar jogu nodarbojas bez attiecīgām zināšanām, tad jau eksistējošo problēmu, var padarīt vēl daudz dziļāku. Tāpēc, atcerieties, ja jūs savu bērnu, kuram ir veselības [roblēmas, esat nolēmis iepazīstināt ar jogas pasauli un esat atvedis uz nodarbībām, tad jums instruktoram obligāti jāizstāsta par esošo problēmu. Nav izslēgts, ka jūsu bērnam, ņemot vērā attīstības īpatnības, būs nepieciešamas individuālās nodarbības.

Joga bērniem var likties garlaicīga, tāpēc, ka tā ir meditatīvā prakse, bet bērniem, šajā vecumā, gribas visu laiku kustēties: skriet, lekt, u. t. t. Jogas pasaulē, visas šīs nodarbības bērnam būs liegtas, tāpēc nav izslēgts, ka jau pašā sākumā viņš var pazaudēt interesi par nodarbībām un sākt ienīst jogu, it īpaši tādos gadījumos, ja vecāki viņam spiedīs apmeklēt šī nodarbības pret viņa gribu.

Vēl viena problēma, neskatoties, ka jogas instruktoru ir daudz, sameklēt profesionāli šajā jomā, nav nemaz tik vienkārši, tieši tāpat, kā attiecīgā vecuma grupu. Tas ir tāpēc, ka bērnu fizioloģiskā un psihiskā attīstība notiek ļoti ātri un tāpēc svarīgi ir zināt katra attīstības etapa īpatnības un veidot grupas, ņemot tās vērā. Visi šie apstākļi, uzdevumu, sameklēt bērnam labu instruktoru un piemērotu grupu, padara sarežģītāku.

Tātad, ja jūsu bērns ir ieinteresēts un viņam tas patīk, ja jūs esat sameklējis labu instruktoru un piemērotu grupu, tad jūs esat gatavi pirmajai nodarbībai.